XUK0AKSAL2 OsiSense XU Compact Photoelectric Sensor, Rectangle Shape, 35/0.28/1.2/5.7 m, Infrared Sensing Beam, 2 ms Response, NPN/PNP 1NO-1NC Output
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XUK0AKSAL2
- UPC:
- 785901700197
- Item #:
- 531040
XUK0AKSAL2 OsiSense XU Compact Photoelectric Sensor, Rectangle Shape, 35/0.28/1.2/5.7 m, Infrared Sensing Beam, 2 ms Response, NPN/PNP 1NO-1NC Output
- MFR #:
- XUK0AKSAL2
- UPC:
- 785901700197
- Item #:
- 531040
This compact design multi mode photo-electric sensor has a PBT case. It has a supply voltage of 12V to 24V DC. This multi-mode rectangular photoelectric sensor has a plastic body, is mountable directly on a surface or bracket, thanks to its 3 fixing points. It has VALOX PBT high strength case ideal for high temperature environments and PMMA scratch-resistant lens for maximum sensor durability. 3 LED display allows to identify status of the sensor and troubleshoot issues. IP65 protection makes this product ready for the harshest environments. It can operate in very cold (-25C) and hot environments (+55C). It provides double insulation for better people and system protection from electrical shocks. It is CSA and UL certified.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XUK0AKSAL2 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Indonesia |
| Made in USA | No |
| Application | - |
| Connection | Cable |
| Enclosure | IP65 DOUBLE INSULATION CONFORMING TO IEC 60529,PBT |
| Operating Cycles | <= 250 Hz |
| Output | PNP or NPN;1 NO or 1 NC programmable;Discrete;Solid state |
| Sensing Range | 4-4 M POLARISED REFLEX NEED REFLECTOR XUZC50-30-30 M THRU BEAM NEED A TRANSMITTER XUK0AKSAL2T-0.28-0.28 M DIFFUSE WITH BACKGROUND SUPPRESSION-0.8-0.8 M DIFFUSE,> 0...98.43 FT (> 0...30 M) |
| Special Features | 1 LED green)supply;1 LED red)instability;1 LED yellow)output state |
| Standard | CSA-UL-CE,IP65 DOUBLE INSULATION IEC 60529 |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=873586&lang=en-us |
| UPC | 785901700197 |
| GTIN | 03389110160383 |
| Item Type | General purpose multimode;Multimode;Compact 50 x 50;Photo-electric sensor |
| Size | 1.97 |
| Environmental Conditions | WATER TIGHT, DUST TIGHT, OIL TIGHT AND CORROSION RESISTANT (INDOOR) |
| Operating Temperature | -25-55 A Degrees C |
| Voltage Rating | 12...24 V DC reverse polarity protection |