Limit switch lever, 9007, arm f+fc +options
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- 9007F6
- UPC:
- 785901760207
- Item #:
- 51991
Limit switch lever, 9007, arm f+fc +options
- MFR #:
- 9007F6
- UPC:
- 785901760207
- Item #:
- 51991
LIMIT SWITCH LEVER ARM F+FC +OPTIONS
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 9007F6 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | France |
| Made in USA | No |
| Action | Lateral approach;By 30 Degrees cam |
| Actuator | Cast zinc spring return roller lever 1.88-1.88 in 0.75 in - |
| Application | SEVERE DUTY 9007T/FT 9007T9007FT9007C..S9 |
| Special Features | 1 steel inside offset roller 1.38 in 0.25 in |
| UPC | 785901760207 |
| GTIN | 00785901760207 |
| Item Type | Limit switch lever |
| Size | 1.88 INCHES 1.38 X 0.25 INCHES |
| Environmental Conditions | STANDARD ENVIRONMENT |
| Operating Temperature | -10...185 A Degrees F |