GDA-2A Small Dimension Fast Acting Fuse, 2 A, 250 V AC/32 V DC, 1500 A Interrupt, Cylindrical Body
- MFR:
- Eaton Bussmann
- MFR #:
- GDA-2A
- UPC:
- 051712431323
- Item #:
- 514147
GDA-2A Small Dimension Fast Acting Fuse, 2 A, 250 V AC/32 V DC, 1500 A Interrupt, Cylindrical Body
- MFR #:
- GDA-2A
- UPC:
- 051712431323
- Item #:
- 514147
Fast-acting, high breaking capacity 5 mm x 20 mm ferrule fuse designed to IEC 60127-2 for overcurrent protection of electronic circuits. Install into a Bussmann Series fuse holder, block or fuse clip. Also available axial leads for thru-hole installation. Eatons GSA fast-acting, high breaking capacity 5mm x 20mm ferrule fuses are designed to IEC 60127-2 for overcurrent protection of electronic circuits. Order in cartridge fuse format and install into a Bussmann Series fuse holder, block, or fuse clip, or purchase with available axial leads for thru-hole installation.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | GDA-2A |
| Manufacturer | Eaton Bussmann |
| Brand | Eaton Bussmann Series |
| Country of Origin | Multiple |
| Made in USA | No |
| Amperage Rating | 2 |
| Application | Ind Facilities & Factories - Facility: Safety and Security Systems |
| Connection | Ferrule end x ferrule end |
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Interrupt Rating | 1.5 kAIC at 250 Vac |
| Material | Nickel-plated brass end cap construction|Ceramic tube |
| Special Features | High Breaking Capacity, Interrupt Rating 1500 Amp at 250 Vac, Material Ceramic Tube, Nickel Plated Brass Endcap |
| Standard | VDE,CCC Marked,CE Marked |
| UPC | 051712431323 |
| GTIN | 00051712431323 |
| Item Type | Fast-acting fuse |
| Weight UOM | Pounds |
| Size | 5.20 mm Diameter X 20.00 mm Height |
| Voltage Rating | 250 Vac, 32 Vdc (self certified) |