24CZ-LD5-40-UNV-L835-CD1-U Metalux 2x4 Cruze Direct/Indirect Specification Grade Specification Recessed Troffer, 29 W Fixture, 120 to 277 V AC, Cold Rolled Steel Housing
- MFR:
- Cooper Lighting Solutions
- MFR #:
- 24CZ-LD5-40-UNV-L835-CD1-U
- UPC:
- 080083793792
- Item #:
- 513070
24CZ-LD5-40-UNV-L835-CD1-U Metalux 2x4 Cruze Direct/Indirect Specification Grade Specification Recessed Troffer, 29 W Fixture, 120 to 277 V AC, Cold Rolled Steel Housing
- MFR #:
- 24CZ-LD5-40-UNV-L835-CD1-U
- UPC:
- 080083793792
- Item #:
- 513070
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 24CZ-LD5-40-UNV-L835-CD1-U |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Brand | Metalux |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | Lighting |
| Lamp Type | LED |
| Light Technology | Review |
| Lumens | 3500 |
| Material | Steel |
| Mounting | Recessed |
| Special Features | Matte white door provides access to drivers and LED from below |
| Standard | UL/cULus Listed - Damp Location;RoHS Compliant |
| UPC | 080083793792 |
| GTIN | 00080083793792 |
| Item Type | Recessed Direct / Indirect |
| Length | 48.9 in |
| Size | 48.75 IN Length 3.75 IN Width 23.938 IN Height |
| Voltage Rating | 120-277V |
| Wattage | 29W |