Discontinued
TB750B005C Encapsulated Industrial Control Transformer, 208/230/460 V Primary, 115 V Secondary, 750 VA Power Rating, 50/60 Hz, 1 Phase
- MFR:
- Acme Electric, a Hubbell affiliate
- MFR #:
- TB750B005C
- UPC:
- 047503003862
- Item #:
- 506450
Discontinued
TB750B005C Encapsulated Industrial Control Transformer, 208/230/460 V Primary, 115 V Secondary, 750 VA Power Rating, 50/60 Hz, 1 Phase
- MFR #:
- TB750B005C
- UPC:
- 047503003862
- Item #:
- 506450
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TB750B005C |
| Manufacturer | Acme Electric, a Hubbell affiliate |
| Brand | ACME ELECTRIC |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Open Core & Coil |
| Frequency Rating | 50/60 HZ |
| Insulation Class | 130C |
| Mounting | Panel Mount |
| Phase | 1 |
| Primary Voltage | 208/230/460 V |
| Secondary Voltage | 115 V |
| Special Features | 1 phase |
| Standard | cUL |
| UPC | 047503003862 |
| GTIN | 00047503003862 |
| Item Type | 750VA |
| Length | 5.14 |
| Length UOM | Inch |
| Width | 5.25 |
| Width UOM | Inch |
| Height | 7.61 |
| Height UOM | Inch |
| Temperature Rating | 80C |
| Wattage | 750 W |