NSYSDR200D Perforated Symmetric Mounting Rail, Galvanized Steel
- MFR:
- Schneider Electric
- MFR #:
- NSYSDR200D
- Item #:
- 504291
NSYSDR200D Perforated Symmetric Mounting Rail, Galvanized Steel
- MFR #:
- NSYSDR200D
- Item #:
- 504291
Symmetrical perforated DIN mounting rail type A. This mounting rail is compatible with Thalassa and Spacial ranges. It is made from galvanised steel and is perforated. The dimensions are (W) 35 mm x (H) 15 mm x (L) 2000 mm and the adjustement pitch is 25 mm. The thickness of the galvanised steel is 1.5 mm. The fixing is done by fixing element and with the structure of enclosure location.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | NSYSDR200D |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Spain |
| Made in USA | No |
| Consist of | 1 rail |
| Material | galvanised steel |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10178834&lang=en-us |
| GTIN | 03606480184345 |
| Item Type | Mounting accessory;Rail;Symmetrical DIN |
| Length | 2000 mm |
| Width | Nominal: 35 mm |
| Height | Nominal: 15 mm |