Conduit Hanger with Bolt and Nut, Fits 1-1/2" Rigid/IMC, Hanger-Type 304 Stainless Steel, Bolt and Nut-Type 18-8 Stainless Steel
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 4SB
- UPC:
- 784610152044
- Item #:
- 357799
Conduit Hanger with Bolt and Nut, Fits 1-1/2" Rigid/IMC, Hanger-Type 304 Stainless Steel, Bolt and Nut-Type 18-8 Stainless Steel
- MFR #:
- 4SB
- UPC:
- 784610152044
- Item #:
- 357799
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 4SB |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Color | Silver |
| Finish | No additional finish |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 1 |
| Number of Holes | 3 |
| Standard | UL #9N38 |
| UPC | 784610152044 |
| GTIN | 00784610152044 |
| Item Type | Conduit Hanger |
| Length | 1.000" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 2.250" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 3.250" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 3.25" x 2.25" x 1.00" |