E986F Carlon Type LB Non-Metallic Conduit Body, 1 in Hub, 12 cu-in Capacity, PVC
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- E986F
- UPC:
- 034481065432
- Item #:
- 357500
E986F Carlon Type LB Non-Metallic Conduit Body, 1 in Hub, 12 cu-in Capacity, PVC
- MFR #:
- E986F
- UPC:
- 034481065432
- Item #:
- 357500
Manuals & Documentation
| Catalog Number | E986F |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | CARLON |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | For use with Schedule 40 and 80 Conduit |
| Color | Gray |
| Hub Size | 1 in |
| Material | PVC |
| Special Features | Textured lids |
| Standard | UL E11461 |
| UPC | 034481065432 |
| GTIN | 00034481065432 |
| Item Type | Type LB Conduit Body |
| Length | 5-9/32 in |
| Width | 1-3/4 in |
| Cross Reference Products | ABBInstall E986F|AlliedTube 59202|Cantex 5133665|Cantex 5133665G|Certaineed 59202|Crouse LB100NM|Ipex 78142|JMEagle 61340100|Madison PLBLA-100|MultiFit 78142 |