Set Screw Beam Clamp (Steel) with Conduit Hanger with Nut and Bolt Assembly, Beam Clamp Fits Up to 1/2" Flange, 1/4"-20 Tapping on Back of Beam Clamp, Hanger Fits 1" EMT and Rigid/IMC, Includes 1/4"-20 x 1-1/4" Bolt and 1/4"-20 Hex Nut, Zinc Plated
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- A2600B
- UPC:
- 784610266321
- Item #:
- 354606
Set Screw Beam Clamp (Steel) with Conduit Hanger with Nut and Bolt Assembly, Beam Clamp Fits Up to 1/2" Flange, 1/4"-20 Tapping on Back of Beam Clamp, Hanger Fits 1" EMT and Rigid/IMC, Includes 1/4"-20 x 1-1/4" Bolt and 1/4"-20 Hex Nut, Zinc Plated
- MFR #:
- A2600B
- UPC:
- 784610266321
- Item #:
- 354606
Manuals & Documentation
| Catalog Number | A2600B |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Silver |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Mounting Holes | 2 |
| Number of Holes | 4 |
| UPC | 784610266321 |
| GTIN | 00784610266321 |
| Item Type | Beam Clamp with Hanger |
| Length | 1.625" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 1.437" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 3.875" |
| Height UOM | Inch |
| Size | Fits 1" EMT and Rigid/IMC |