TY546M Ty-Rap Cable Tie With Identification Tag, 7.3 in L x 0.19 in W x 0.05 in THK, Natural, Nylon/Polyamide 6.6
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- TY546M
- UPC:
- 786210805238
- Item #:
- 349450
TY546M Ty-Rap Cable Tie With Identification Tag, 7.3 in L x 0.19 in W x 0.05 in THK, Natural, Nylon/Polyamide 6.6
- MFR #:
- TY546M
- UPC:
- 786210805238
- Item #:
- 349450
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TY546M |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | TY-RAP |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Natural |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 786210805238 |
| GTIN | 00786210805238 |
| Item Type | Identification |
| Length | 7.3 in , 185 mm |
| Width | 0.19 in , 4.8 mm |
| Tensile Strength | 49 pounds , 220 newtons |
| Thickness | 0.05 in , 1.3 mm |
| Cross Reference Products | ABBInstall L-7-50ID-9-C|ABBInstall TY46M|ABBInstall TY546M|Burndy CT50175IDC|Burndy TF5LD|Catamount L-7-50ID-9-C|Dennison 08419|Dennison 8419|Gardner 45-308ID|Greaves ID750 |