9007LA1 Osisense 9007C Rotary Limit Switch Lever Arm, 1-1/2 in L, Steel Roller, Zinc Plated Arm
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- 9007LA1
- UPC:
- 785901811411
- Item #:
- 34569
9007LA1 Osisense 9007C Rotary Limit Switch Lever Arm, 1-1/2 in L, Steel Roller, Zinc Plated Arm
- MFR #:
- 9007LA1
- UPC:
- 785901811411
- Item #:
- 34569
LIMIT SWITCH LEVER ARM AW+C +OPTIONS
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 9007LA1 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Action | Lateral approach;By specific cam |
| Actuator | Cast zinc stay put 90 Degrees forked arm with rollers 1.5-1.5 in - - |
| Application | 9007C,9007C,HEAVY DUTY |
| Special Features | 2 steel outside roller 0.63 in 0.25 in |
| UPC | 785901811411 |
| GTIN | 00785901811411 |
| Item Type | Limit switch lever |
| Size | 1.50 INCHES 0.63 X 0.25 INCHES |
| Environmental Conditions | STANDARD ENVIRONMENT |
| Operating Temperature | -20-185 A Degrees F |