SRPE-750-0-C Ty-Rap Reverse Cut Weatherable Spiral Wrap, 3/4 in OD Dia x 100 ft L x 0.065 in THK, Polyethylene, Black
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- SRPE-750-0-C
- UPC:
- 728494109701
- Item #:
- 336094
SRPE-750-0-C Ty-Rap Reverse Cut Weatherable Spiral Wrap, 3/4 in OD Dia x 100 ft L x 0.065 in THK, Polyethylene, Black
- MFR #:
- SRPE-750-0-C
- UPC:
- 728494109701
- Item #:
- 336094
| Catalog Number | SRPE-750-0-C |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | CATAMOUNT |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Black |
| Material | Weatherable Polyethylene |
| Maximum Bundle Diameter | 5.0 in , 127 mm |
| Special Features | Perfect for protection of bundles from .063 to 7 inch diameters |
| UPC | 728494109701 |
| GTIN | 00728494109701 |
| Item Type | Spiral Wrap |
| Length | 100 ft , 30.48 m |
| Minimum Bundle Diameter | 0.75 in , 19.1 mm |
| Outside Diameter | 0.75 in , 19.05 mm |
| Wall Thickness | 0.065 in , 1.65 mm |
| Cross Reference Products | ABBInstall SRPE-625-0-C|ABBInstall SRPE-625F-0-C|ABBInstall SRPE-625F-9-C|ABBInstall SRPE-750-0-C|Morris 22116|Nsi SRPE-7500|Panduit T62F-C0|Panduit T62F-CO|ThomasBett SRPE-625-0-C|ThomasBett SRPE-625F-0-C |