ProTek Single-Door Solid Type 4 12, 24.09x23.62x11.81, Lt Gray, Steel
- MFR:
- nVent
- MFR #:
- PTRS242412G4
- UPC:
- 783510235765
- Item #:
- 334390
ProTek Single-Door Solid Type 4 12, 24.09x23.62x11.81, Lt Gray, Steel
- MFR #:
- PTRS242412G4
- UPC:
- 783510235765
- Item #:
- 334390
ProTek Single-Door cabinets are an excellent, off-the-shelf choice for mounting 19-inch rack, panel-mounted devices or other electronic equipment. The cabinets are designed to provide both front and rear access to 19-inch rack-mounted equipment. They provide protection against water, dirt, corrosive agents and other contaminants. ProTek is an excellent choice for applications where space is at a premium and the only option is wall mounting. ProTek comes in a broad range of sizes, materials and configurations to meet many demanding applications.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | PTRS242412G4 |
| Manufacturer | nVent |
| Brand | nVent HOFFMAN |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | Controls and Drives; Networking, Storage and Data Center; Datacom and Telecom Equipment |
| Color | Light Gray |
| Finish | Powder Coated |
| Material | Mild Steel |
| NEMA Rating | 12 |
| UPC | 783510235765 |
| GTIN | 00783510235765 |
| Item Type | Data Networking Wall Mounted Cabinets |
| Width | 23.62 in |
| Height | 24.09 in |
| Depth | 11.81 in |
| Thickness | 14 |