| Catalog Number | 224-201 |
| Manufacturer | WAGO |
| Brand | WAGO |
| Country of Origin | Switzerland |
| Made in USA | No |
| Actuator | Push-in |
| Color | gray |
| Conductor Material | Copper |
| Conductor Range | 16-20 AWG Conductor Range |
| Connection | Terminals (Cage-clamp) |
| Current Rating | 24 A |
| RoHS Indicator | Yes |
| GTIN | 4044918818407 |
| Item Type | Connector (Lighting) |
| Dimensions | H15.5mm x W8mm x D42mm |
| Width | 0.315 |
| Width UOM | Inch |
| Height | 15.5 mm / 0.61 inches |
| Height UOM | Inch |
| Depth | 42 mm / 1.654 inches |
| Depth UOM | Inch |
| Weight | 4.6 |
| Weight UOM | Grams |
| Voltage Rating | 400 V |