TY5244M Ty-Rap 2-Piece High Performance Standard Cable Tie, 14-1/2 in L x 0.14 in W x 0.041 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- TY5244M
- UPC:
- 786210830803
- Item #:
- 325185
TY5244M Ty-Rap 2-Piece High Performance Standard Cable Tie, 14-1/2 in L x 0.14 in W x 0.041 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR #:
- TY5244M
- UPC:
- 786210830803
- Item #:
- 325185
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TY5244M |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | TY-RAP |
| Country of Origin | Hungary |
| Made in USA | No |
| Color | Natural |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Special Features | Low profile head is designed to prevent snags on uneven surfaces and easier to pull through bulkheads. Non-magnetic stainless steel locking device insures both maximum strength and the right tightness every time |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 786210830803 |
| GTIN | 00786210830803 |
| Item Type | High Performance |
| Length | 14.4 in , 366 mm |
| Width | 0.14 in , 3.6 mm |
| Tensile Strength | 29 pounds , 130 newtons |
| Thickness | 0.04 in , 1.0 mm |