9007DA31 Osisense Heavy Duty Lever Arm, 2-1/2 in L, Steel Roller, Cast Zinc
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- 9007DA31
- UPC:
- 785901348511
- Item #:
- 320187
9007DA31 Osisense Heavy Duty Lever Arm, 2-1/2 in L, Steel Roller, Cast Zinc
- MFR #:
- 9007DA31
- UPC:
- 785901348511
- Item #:
- 320187
9007C limit switch lever - zinc - fixed length - outside steel roller
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 9007DA31 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Action | Lateral approach;By 30 Degrees cam |
| Actuator | Cast zinc spring return roller lever 2.5-2.5 in - roller with countersunk pin |
| Application | 9007AW-9007C,9007C,HEAVY DUTY |
| Special Features | 1 steel outside roller 0.75 in 0.25 in |
| UPC | 785901348511 |
| GTIN | 00785901348511 |
| Item Type | Limit switch lever |
| Size | 2.50 INCHES 0.75 X 0.25 INCHES |
| Environmental Conditions | STANDARD ENVIRONMENT |
| Operating Temperature | -20-185 A Degrees F |