XS212SAPAM12 OsiSense XS Fixed Cylindrical Proximity Sensor, Inductive, PNP Output, 1NO Contact, 10 to 36/12 to 24 V DC
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XS212SAPAM12
- UPC:
- 785901918844
- Item #:
- 320068
XS212SAPAM12 OsiSense XS Fixed Cylindrical Proximity Sensor, Inductive, PNP Output, 1NO Contact, 10 to 36/12 to 24 V DC
- MFR #:
- XS212SAPAM12
- UPC:
- 785901918844
- Item #:
- 320068
The XS range is an offer of inductive proximity sensors for the detection, without physical contact, of metal objects. The advantages of inductive detection are numerous, no physical contact with the object to be detected. Thus avoiding wear and enabling detection of fragile or freshly painted objects. This sensor is part of the food and beverage processing series. It is a cylindrical, non flush mountable sensor. Diameter 12mm, threaded M12 x 1. It features a stainless steel cylindrical boby and a M12 connector. It has a sensing distance of 7mm. Three-wire, DC supply, 12V to 24V, NO function, PNP solid-state output.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XS212SAPAM12 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | France |
| Made in USA | No |
| Application | Food and beverage |
| Connector | Male connector M12, 4 pins |
| Control Output | 1 NO, PNP |
| Enclosure | Stainless steel 316 L |
| Indicator | Output state 1 LED yellow) |
| Material | Stainless steel |
| Mounting | Flush |
| Sensing Range | > 0.16...0.31 in (> 4...8 mm) |
| Sensor | 61 MM,INDUCTIVE PROXIMITY SENSOR |
| Special Features | STAINLESS STEEL |
| Standard | IP67 conforming to IEC 60529;IP69K conforming to DIN 40050;CE |
| Supply Voltage | 12...24 V DC reverse polarity protection |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=867658&lang=en-us |
| UPC | 785901918844 |
| GTIN | 03389119113137 |
| Item Type | Inductive proximity sensor;Cylindrical M12 |
| Operating Temperature | -25-85 A Degrees C |