XCKMR54D1 OsiSense Fixed Rotary Head Slow-Break Limit Switch, 240/300/500 V AC, 10 A, Crossed Rod Lever/Metal Stay Put/Rotary Head Actuator, 4NC Contact, 4 Poles
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XCKMR54D1
- UPC:
- 785901613541
- Item #:
- 31999
XCKMR54D1 OsiSense Fixed Rotary Head Slow-Break Limit Switch, 240/300/500 V AC, 10 A, Crossed Rod Lever/Metal Stay Put/Rotary Head Actuator, 4NC Contact, 4 Poles
- MFR #:
- XCKMR54D1
- UPC:
- 785901613541
- Item #:
- 31999
This product is part of the XC Special range, an offer of limit switches. The limit switch is a device that converts a mechanical motion into an electrical control signal. It has 2 x (2 normally closed), slow-break, staggered contacts with positive opening operation. It is a safety switch with a rated operational current of 3A at 240V, 0.55A at 125V and a conventional enclosed thermal current of 10A. It is furnished with screw clamp terminals for electrical connection. It is an IP66 and IK07 rated product. It offers long mechanical life with a mechanical durability of about 2 million operating cycles. This rotary head limit switch has a fixed type body which is made of Zamak. Its dimensions are 200mm (width) x 59mm (depth) x 118mm (height) and weighs 0.55kg. It is suitable for hoisting handling, mining minerals metals and all others strong environmental constraints (foundry, welding automotive industries) applications etc. This product is certified by UL, CSA, CE and CCC. It complies with UL 508, EN/IEC 60947-5-1 and CSA C22.2 No 14 standards. Complete unit with 3 cable entries and positive opening contacts, one per position. This special limit switch is dedicated to severe environments and heavy duty service.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XCKMR54D1 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | France |
| Made in USA | No |
| Action | Lateral approach, 2 directions;Slow-break, staggered;By any moving part |
| Actuator | Stay put crossed rods lever metal square rod 6 mm, L = 200 mm |
| Amperage Rating | 10 |
| Application | For hoisting and mechanical handling applications |
| Connection | Screw-clamp terminals 1 x 0.5...2 x 2.5 mm² |
| Contact Configuration | 2 x (2 NC) |
| Enclosure | IP66 |
| Mounting | By The Body |
| Number of Poles | 4 |
| Special Features | FIXED,METAL |
| Standard | 25 GN 10-500 HZ)EN/IEC 60068-2-6,50 GN EN/IEC 60068-2-27,EN/IEC 60947-5-1-UL 508-CSA C22.2 NO 14,IK07 EN 50102,IP66 EN/IEC 60529,UL-CCC-CSA-CE,CLASS I IEC 60536 |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=856896&lang=en-us |
| UPC | 785901613541 |
| GTIN | 03389110681949 |
| Item Type | Limit switch |
| Size | 118-118 MM,200 MM,59 MM |
| Operating Temperature | -25-70 A Degrees C |
| Voltage Rating | 300 V (CSA, UL) 500 V (IEC) |