TY512M Ty-Rap Cable Tie With Identification Tag, 8.3 in L x 0.094 in W x 0.04 in THK, Natural, Nylon/Polyamide 6.6
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- TY512M
- UPC:
- 786210839714
- Item #:
- 307158
TY512M Ty-Rap Cable Tie With Identification Tag, 8.3 in L x 0.094 in W x 0.04 in THK, Natural, Nylon/Polyamide 6.6
- MFR #:
- TY512M
- UPC:
- 786210839714
- Item #:
- 307158
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TY512M |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | TY-RAP |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Natural |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 786210839714 |
| GTIN | 00786210839714 |
| Item Type | Identification |
| Length | 8.3 in , 211 mm |
| Width | 0.094 in , 2.4 mm |
| Tensile Strength | 18 pounds , 80 newtons |
| Thickness | 0.04 in , 1 mm |