NSYCR150WU2C ClimaSys PTC Heating Resistance, 110 to 250 V, 150 W Power Rating, IP20 Enclosure
- MFR:
- Schneider Electric
- MFR #:
- NSYCR150WU2C
- Item #:
- 305752
NSYCR150WU2C ClimaSys PTC Heating Resistance, 110 to 250 V, 150 W Power Rating, IP20 Enclosure
- MFR #:
- NSYCR150WU2C
- Item #:
- 305752
ClimaSys PTC heating resistance insulate. 150W, 110-250V AC, 50/60 Hz. (-40 to 70)C temp for operation. Electrical connection is 4 screw terminals 2.5 mm. 35 mm DIN rail mounting support. Extruded aluminium body. IP20, Insulation Class II. Electrical protection needed, must be installed with a thermal controller.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | NSYCR150WU2C |
| Manufacturer | Schneider Electric |
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Spain |
| Made in USA | No |
| Input Voltage | 120...240 V AC 50/60 Hz |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=10178484&lang=en-us |
| GTIN | 03606480152351 |
| Width | External: 60 mm |
| Height | External: 150 mm |
| Depth | External : 90 mm |