TY5244MX Ty-Rap 2-Piece High Performance Standard Cable Tie, 14.4 in L x 0.14 in W x 0.04 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- TY5244MX
- UPC:
- 786210872940
- Item #:
- 301938
TY5244MX Ty-Rap 2-Piece High Performance Standard Cable Tie, 14.4 in L x 0.14 in W x 0.04 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR #:
- TY5244MX
- UPC:
- 786210872940
- Item #:
- 301938
Manuals & Documentation
| Catalog Number | TY5244MX |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | TY-RAP |
| Country of Origin | Hungary |
| Made in USA | No |
| Color | Black |
| Lock Mechanism | Stainless Steel Barb |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Special Features | Low profile head is designed to prevent snags on uneven surfaces and easier to pull through bulkheads. Non-magnetic stainless steel locking device insures both maximum strength and the right tightness every time |
| UPC | 786210872940 |
| GTIN | 00786210872940 |
| Item Type | High Performance |
| Length | 14.4 in , 366 mm |
| Width | 0.14 in , 3.6 mm |
| Tensile Strength | 29 pounds , 130 newtons |
| Thickness | 0.04 in , 1.0 mm |
| Cross Reference Products | ABBInstall L-14-40-0-C|ABBInstall TY5244MX|Catamount L-14-40-0-C|Panduit PLT4I-C0|Panduit S15-40-C0|Qualtek 17-I370B-C|ThomasBett L-14-40-0-C|ThomasBett TY5244MX|Tyton T40L0C2 |