XX918A3C2M12 Cylindrical Ultrasonic Proximity Sensor, Ultrasonic/Diffuse, Analog Output, 10 to 28/12 to 24 V DC
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XX918A3C2M12
- UPC:
- 785901928843
- Item #:
- 295605
XX918A3C2M12 Cylindrical Ultrasonic Proximity Sensor, Ultrasonic/Diffuse, Analog Output, 10 to 28/12 to 24 V DC
- MFR #:
- XX918A3C2M12
- UPC:
- 785901928843
- Item #:
- 295605
This cylindrical ultrasonic sensor has a VALOX case. It has a supply voltage of 12V to 24V DC and an analog ouput of 4mA to 20mA. This cylindrical ultrasonic distance sensor with analogue output, is mountable directly on a surface or bracket, thanks to its cylindrical thread and 2 fixing nuts. VALOX PBT high strength case makes it ideal for high temperature environments. Multi-LED display allows to identify status of the sensor, to facilitate setup and troubleshooting. IP67 protection makes this product ready for the harshest environments. It can operate in very cold (-20C) and hot environments (+65C). It has a standard M12 connector, compatible with all existing market sensor cabling. It is IEC 60947-5-2 compliant.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XX918A3C2M12 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | France |
| Made in USA | No |
| Enclosure | Valox |
| Indicator | Setting-up assistance 1 LED dual colour);supply on 1 LED green);output state 1 LED yellow) |
| Material | Plastic |
| Mounting | M18 X 1 |
| Sensing Range | 0.17�1.67 ft (0.051�0.508 m) |
| Special Features | Male connector M12 4 pins |
| Standard | IP67 conforming to IEC 60529;CE |
| Supply Voltage | 12...24 V DC reverse polarity protection |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=13319960&lang=en-us |
| UPC | 785901928843 |
| GTIN | 03389119029841 |
| Item Type | Ultrasonic sensor;Cylindrical M18 |
| Operating Temperature | -20-65 A Degrees C |
| Target Size | CYLINDER DIAMETER 1.6 MM |