Discontinued
V20GB606TRGFI Plugmold 2000GFCI Multi-Outlet Power Strip, 72 in L x 1-9/32 in W x 1 in H, 1 Channel, Steel
- MFR:
- Legrand-Wiremold
- MFR #:
- V20GB606TRGFI
- UPC:
- 786776182446
- Item #:
- 295156
Discontinued
V20GB606TRGFI Plugmold 2000GFCI Multi-Outlet Power Strip, 72 in L x 1-9/32 in W x 1 in H, 1 Channel, Steel
- MFR #:
- V20GB606TRGFI
- UPC:
- 786776182446
- Item #:
- 295156
6' GFCI Plugmold Multioutlet Tamper- Resistant System. Finish - Ivory
Manuals & Documentation
| Catalog Number | V20GB606TRGFI |
| Manufacturer | Legrand-Wiremold |
| Brand | Wiremold |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Amperage Rating | 20 |
| Application | Commercial, Office, Residential |
| Enclosure | Steel |
| Frequency Rating | 60 Htz |
| Material | Steel |
| Mounting | Surface |
| Special Features | Provides GFCI protection for all outlets on the Plugmold strip and all devices plugged into them. |
| Standard | cULus Listed Multioutlet assemblies: File E15191 Guide PVGT. Meets Article 380 of NEC. |
| RoHS URL | http://www.ideadigitalcontent.com/files/11311/ROH_Legrand_ROHS_statement.pdf |
| UPC | 786776182446 |
| GTIN | 00786776182446 |
| Item Type | Plugmold Multi-Outlet System |
| Length | 72" |
| Width | 1 9/32" |
| Height | 1" |
| Environmental Conditions | Dry interior locations |
| Voltage Rating | 125V |