L-8-40-0-M Catamount 40 Series 1-Piece Intermediate Cable Tie, 8.9 in L x 0.14 in W x 0.05 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- L-8-40-0-M
- UPC:
- 728494918303
- Item #:
- 2948
L-8-40-0-M Catamount 40 Series 1-Piece Intermediate Cable Tie, 8.9 in L x 0.14 in W x 0.05 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR #:
- L-8-40-0-M
- UPC:
- 728494918303
- Item #:
- 2948
Manuals & Documentation
| Catalog Number | L-8-40-0-M |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | Catamount |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Black |
| Lock Mechanism | Plastic Pawl |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 728494918303 |
| GTIN | 00728494918303 |
| Item Type | Intermediate |
| Length | 8.9 in , 225 mm |
| Width | 0.14 in , 3.6 mm |
| Tensile Strength | 40 pounds , 178 newtons |
| Thickness | 0.05 in , 1.27 mm |