CX72SD Sure-Lites CX7 Dual Voltage Double Face Exit Sign, LED Lamp, 120/277 V AC, Brushed Aluminum Housing, EXIT Legend
- MFR:
- Cooper Lighting Solutions
- MFR #:
- CX72SD
- UPC:
- 080083534173
- Item #:
- 289426
CX72SD Sure-Lites CX7 Dual Voltage Double Face Exit Sign, LED Lamp, 120/277 V AC, Brushed Aluminum Housing, EXIT Legend
- MFR #:
- CX72SD
- UPC:
- 080083534173
- Item #:
- 289426
Manuals & Documentation
| Catalog Number | CX72SD |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Brand | Sure-Lites |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Application | Lighting |
| Battery | Nickel Cadmium |
| Lamp Type | LED Lamps, Self Powered |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Mounting | Surface |
| Special Features | Dual voltage input 120/277 VAC, 60 Hz |
| Standard | NFPA 101 Compliant;NEC Class I;OSHA Compliant;UL Listed - Damp Location |
| UPC | 080083534173 |
| GTIN | 00080083534173 |
| Item Type | Exit Signs |
| Size | 13.5 IN Length 8.5 IN Width 2.25 IN Height |
| Voltage Rating | 120 / 277V |
| Wattage | 0.98W/1.03W |