Discontinued
1594-CMM Manual Reset Portable Right Angle GFCI Plug, 125 VAC, 15 A, 2 Poles, Yellow
- MFR:
- Legrand-Pass & Seymour
- MFR #:
- 1594CMM
- UPC:
- 785007263831
- Item #:
- 28239
Discontinued
1594-CMM Manual Reset Portable Right Angle GFCI Plug, 125 VAC, 15 A, 2 Poles, Yellow
- MFR #:
- 1594CMM
- UPC:
- 785007263831
- Item #:
- 28239
Portable Ground Fault Circuit Interrupter, Right Angle Plug, 15amp 125volt, Manual ResetFor detailed GFCI receptacle information, visit our GFCI Headquarters.
| Catalog Number | 1594CMM |
| Manufacturer | Legrand-Pass & Seymour |
| Brand | Legrand-Pass & Seymour |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Amperage Rating | 15 |
| Application | Commercial |
| Connection | 60Hz |
| Enclosure | Bare |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Material | Thermoplastic |
| Number of Poles | 2 |
| Special Features | Durable, open neutral protection, |
| Standard | UL 943/498 |
| UPC | 785007263831 |
| GTIN | 00785007263831 |
| Item Type | Portable GFCI Plug |
| Length | 10.3" |
| Width | 3.5" |
| Height | 2.9" |
| Operating Temperature | -35C(-30F) to +66C(150F) |
| Trip Range | 5+1mA |
| Trip Type | .025sec |
| Voltage Rating | 125 |