L-36-175-9-L Catamount 1-Piece Extra Heavy Duty Cable Tie, 36.376 in L x 0.345 in W x 0.085 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- L-36-175-9-L
- UPC:
- 728494071558
- Item #:
- 281384
L-36-175-9-L Catamount 1-Piece Extra Heavy Duty Cable Tie, 36.376 in L x 0.345 in W x 0.085 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR #:
- L-36-175-9-L
- UPC:
- 728494071558
- Item #:
- 281384
Manuals & Documentation
| Catalog Number | L-36-175-9-L |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | Catamount |
| Country of Origin | Thailand |
| Made in USA | No |
| Color | Natural |
| Lock Mechanism | Plastic Pawl |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 728494071558 |
| GTIN | 00728494071558 |
| Item Type | Extra Heavy Duty |
| Length | 36.376 in , 923.37 mm |
| Width | 0.345 in , 8.76 mm |
| Tensile Strength | 175 pounds , 778 newtons |
| Thickness | 0.085 in , 2.15 mm |
| Cross Reference Products | 3M CT36NT175-L|ABBInstall L341759|ABBInstall L-34-175-9-C|ABBInstall L-34-175-9-L|ABBInstall L-36-175-9-L|ABBInstall L-41-175|ABBInstall L-41-175-9-X|ABBInstall TY53510M|ABBInstall TY54513M|All-States 12409 |