XS518BLPAM12 OsiSense XS5 Series Cylindrical Fixed Form Proximity Sensor, Inductive, PNP/Discrete Output, 1NO Contact, 12 to 48 V DC
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XS518BLPAM12
- UPC:
- 785901946816
- Item #:
- 271417
XS518BLPAM12 OsiSense XS5 Series Cylindrical Fixed Form Proximity Sensor, Inductive, PNP/Discrete Output, 1NO Contact, 12 to 48 V DC
- MFR #:
- XS518BLPAM12
- UPC:
- 785901946816
- Item #:
- 271417
This XS cylindrical (M18 thread) inductive proximity sensor has a PPS sensing face and a nickel plated brass case. It has a supply voltage of 12V to 48V DC. This general purpose threaded cylindrical inductive proximity sensor is flush mountable. It is mountable directly on a surface or bracket, thanks to its outer thread and twin nuts. Corrosion-resistant and non-magnetic nickel plated brass provides magnetic shielding to the sensor, better accuracy and immunity to magnetic disturbance. It has 4 LED viewports for easy sensor status viewing, setup and troubleshooting. IP65, IP68 and IP69K protection makes this product ready for the harshest environments. It can operate in very cold (-25C) and hot environments (+70C). It has a standard M12 connector, compatible with all existing market sensor cabling. It is CCC, CSA, UL certified.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XS518BLPAM12 |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | - |
| Connector | Male connector M12, 4 pins |
| Control Output | PNP - NO |
| Enclosure | Nickel Plated Brass |
| Indicator | Output state 1 LED yellow) |
| Material | Metal |
| Mounting | Flush |
| Sensing Range | 5 MM,> 0.16...0.31 IN (> 4...8 MM) |
| Sensor | 18 MM,74 MM,INDUCTIVE PROXIMITY SENSOR |
| Special Features | METAL |
| Standard | IP67 conforming to IEC 60529;IP69K conforming to DIN 40050;CE |
| Supply Voltage | 12...48 V DC reverse polarity protection |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=7050028&lang=en-us |
| UPC | 785901946816 |
| GTIN | 03389119046671 |
| Item Type | Inductive proximity sensor;Cylindrical M18 |
| Operating Temperature | -25-70 A Degrees C |