XS1M18MA250K OsiSense XS Fixed Cylindrical Proximity Sensor, Inductive, Discrete Output, 1NO Contact, 20 to 264 V AC/DC, 24 to 240 V AC, 24 to 210 V DC
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XS1M18MA250K
- UPC:
- 785901915683
- Item #:
- 271144
XS1M18MA250K OsiSense XS Fixed Cylindrical Proximity Sensor, Inductive, Discrete Output, 1NO Contact, 20 to 264 V AC/DC, 24 to 240 V AC, 24 to 210 V DC
- MFR #:
- XS1M18MA250K
- UPC:
- 785901915683
- Item #:
- 271144
The XS range is an offer of inductive proximity sensors for the detection, without physical contact, of metal objects. The advantages of inductive detection are numerous, no physical contact with the object to be detected. Thus avoiding wear and enabling detection of fragile or freshly painted objects. High operating rates. Fast response. Excellent resistance to industrial environments (robust products, fully encapsulated in resin). This product is a multivoltage, cylindrical, flush mountable sensor. Diamter 18mm, threaded M18 x 1. It features a nickel plated brass case and a 1/2-20UNF connector. It has a sensing distance of 5mm. Two-wire, AC or DC supply, 24V to 240V, NO output, with short-circuit protection.
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XS1M18MA250K |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | France |
| Made in USA | No |
| Application | General purpose;2-wire DC short-circuit protection |
| Connection | Male connector 1/2"20 UNF, 3 pins |
| Connector | MALE CONNECTOR 1/2IN20 UNF, 3 PINS |
| Control Output | 1 NO |
| Enclosure | Nickel Plated Brass |
| Indicator | OUTPUT STATE 1 LED YELLOW)-SUPPLY ON 1 LED GREEN) |
| Material | Metal |
| Mounting | Flush |
| Output | 1 NO;Discrete;AC/DC |
| Sensing Range | 5 MM,> 0.16...0.31 IN (> 4...8 MM) |
| Sensor | 18 MM,72 MM,INDUCTIVE PROXIMITY SENSOR |
| Special Features | Output state 1 LED yellow);supply on 1 LED green);Frontal |
| Standard | IP67 conforming to IEC 60529;CE |
| Supply Voltage | 24...210 V DC-24...240 V AC 50/60 HZ |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=866668&lang=en-us |
| UPC | 785901915683 |
| GTIN | 03389110915686 |
| Item Type | Inductive proximity sensor |
| Operating Temperature | -25-70 A Degrees C |
| Voltage Rating | 24...210 V DC;24...240 V AC 50/60 Hz |