Jiffy Clip, One Hole Strap, Fits 3/16" Tubing, Pre-Galvanized
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 103
- UPC:
- 784610401036
- Item #:
- 268838
Jiffy Clip, One Hole Strap, Fits 3/16" Tubing, Pre-Galvanized
- MFR #:
- 103
- UPC:
- 784610401036
- Item #:
- 268838
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 103 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Cable Size | Fits tubing with an outer dimension of 3/16" |
| Construction | Stamped |
| Finish | Pre-galvanized |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 1 |
| Number of Holes | 1 |
| Special Features | Snap-on design for ease of installation. |
| UPC | 784610401036 |
| GTIN | 00784610401036 |
| Item Type | 1-Hole Strap |
| Length | 0.50" |
| Width | 0.85" |
| Height | 0.20" |
| Size | 0.20" x 0.85" x 0.50" |
| Thickness | 0.035" |