Discontinued
CH141B CH Series Cylindrical Modular Fuse Holder, 600 VAC/VDC, 690 VAC, 40/50 A, 16 to 3 AWG, 16 to 4 AWG Wire, 1 Poles
- MFR:
- Eaton Bussmann
- MFR #:
- CH141B
- UPC:
- 051712390118
- Item #:
- 266287
Discontinued
CH141B CH Series Cylindrical Modular Fuse Holder, 600 VAC/VDC, 690 VAC, 40/50 A, 16 to 3 AWG, 16 to 4 AWG Wire, 1 Poles
- MFR #:
- CH141B
- UPC:
- 051712390118
- Item #:
- 266287
| Catalog Number | CH141B |
| Manufacturer | Eaton Bussmann |
| Brand | Eaton Bussmann Series |
| Country of Origin | Spain |
| Made in USA | No |
| Amperage Rating | 40 |
| Material | Polyester |
| Number of Poles | 1 |
| Special Features | 1 Pole, For Used With 14 mm X 51 mm Fuse |
| Standard | UL |
| UPC | 051712390118 |
| GTIN | 00051712390118 |
| Item Type | Modular |
| Length | 4 |
| Length UOM | Inch |
| Width | 1 |
| Width UOM | Inch |
| Height | 3 |
| Height UOM | Inch |
| Weight | 0.222 |
| Weight UOM | Pounds |
| Size | 51 mm Diameter X 14 mm Length |
| Voltage Rating | 600 V |
| Wattage | 5 |