70 WATT HAZARDOUS GARD FS MH WALL BRACKETS 3/4 MOUNT
- MFR:
- Eaton Crouse-Hinds
- MFR #:
- EVMBX92071/MT
- UPC:
- 782274634852
- Item #:
- 254314
70 WATT HAZARDOUS GARD FS MH WALL BRACKETS 3/4 MOUNT
- MFR #:
- EVMBX92071/MT
- UPC:
- 782274634852
- Item #:
- 254314
| Catalog Number | EVMBX92071/MT |
| Manufacturer | Eaton Crouse-Hinds |
| Brand | Eaton Crouse-Hinds Series |
| Country of Origin | Unknown |
| Made in USA | No |
| Application | Petroleum Refineries, Chemical, Petrochemical and Other Heavy Process Industry Facilities |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Lamp Type | High Pressure Sodium |
| Mounting | Wall |
| Special Features | With Guard, 3/4 In Hub |
| Standard | UL 844, UL 1598, UL 1598A, CSA C22.2 |
| UPC | 782274634852 |
| GTIN | 00782274634852 |
| Item Type | Luminaire, Multi Tap |
| Voltage Rating | 120/208/240/277/347/480/600 V |