L-8-40-0-C Catamount 40 Series 1-Piece Intermediate Cable Tie, 8.9 in L x 0.14 in W x 0.05 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- L-8-40-0-C
- UPC:
- 728494918204
- Item #:
- 242106
L-8-40-0-C Catamount 40 Series 1-Piece Intermediate Cable Tie, 8.9 in L x 0.14 in W x 0.05 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR #:
- L-8-40-0-C
- UPC:
- 728494918204
- Item #:
- 242106
Manuals & Documentation
| Catalog Number | L-8-40-0-C |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | Catamount |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Black |
| Lock Mechanism | Plastic Pawl |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 Weather Resistant |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 728494918204 |
| GTIN | 00728494918204 |
| Item Type | Intermediate |
| Length | 8.9 in , 225 mm |
| Width | 0.14 in , 3.6 mm |
| Tensile Strength | 40 pounds , 178 newtons |
| Thickness | 0.05 in , 1.27 mm |
| Cross Reference Products | 3M 53175|3M 53226|ABBInstall 13-2612|ABBInstall L-8-40-0-C|ABBInstall TY242MX|ABBInstall TY5232MX|ABBInstall TY5242MX|All-States 10608|Avery 8386|Burndy CT40200C0 |