L-5-50-9-C Catamount 1-Piece Standard Cable Tie, 5.235 in L x 0.186 in W x 0.053 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- L-5-50-9-C
- UPC:
- 728494933313
- Item #:
- 242105
L-5-50-9-C Catamount 1-Piece Standard Cable Tie, 5.235 in L x 0.186 in W x 0.053 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR #:
- L-5-50-9-C
- UPC:
- 728494933313
- Item #:
- 242105
Manuals & Documentation
| Catalog Number | L-5-50-9-C |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | Catamount |
| Country of Origin | Thailand |
| Made in USA | No |
| Color | Natural |
| Lock Mechanism | Plastic Pawl |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 728494933313 |
| GTIN | 00728494933313 |
| Item Type | General Purpose |
| Length | 5.235 in , 132.97 mm |
| Width | 0.186 in , 4.73 mm |
| Tensile Strength | 50 pounds , 220 newtons |
| Thickness | 0.053 in , 1.35 mm |