L-14-120-9-C Catamount 120 1-Piece Heavy Duty Cable Tie, 15 in L x 0.3 in W x 0.07 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- L-14-120-9-C
- UPC:
- 728494911700
- Item #:
- 242104
L-14-120-9-C Catamount 120 1-Piece Heavy Duty Cable Tie, 15 in L x 0.3 in W x 0.07 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR #:
- L-14-120-9-C
- UPC:
- 728494911700
- Item #:
- 242104
Manuals & Documentation
| Catalog Number | L-14-120-9-C |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | Catamount |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Natural |
| Lock Mechanism | Plastic Pawl |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 728494911700 |
| GTIN | 00728494911700 |
| Item Type | Heavy Duty |
| Length | 15 in , 381 mm |
| Width | 0.3 in , 7.7 mm |
| Tensile Strength | 120 pounds , 534 newtons |
| Thickness | 0.07 In , 1.8 mm |
| Cross Reference Products | 3M 06240|3M 6240|3M 6264|ABBInstall 13-245|ABBInstall L-14-120-9-C|ABBInstall TY27M|ABBInstall TY40050100|ABBInstall TY5244M|ABBInstall TY527M|Burndy CT120400L |