Slotted One-Hole Strap, Jiffy Clip, Fits 3/8" Outside Diameter Copper Tubing, Copper Plated
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 115SC
- UPC:
- 784610471152
- Item #:
- 233142
Slotted One-Hole Strap, Jiffy Clip, Fits 3/8" Outside Diameter Copper Tubing, Copper Plated
- MFR #:
- 115SC
- UPC:
- 784610471152
- Item #:
- 233142
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 115SC |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Tubing |
| Cable Size | Fits copper tubing with an outer dimension of 3/8" |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Finish | Copper plated |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 1 |
| Number of Holes | 1 |
| Special Features | Slotted hole. Copper plated. |
| UPC | 784610471152 |
| GTIN | 00784610471152 |
| Item Type | Slotted 1-Hole Strap |
| Length | 1.280" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 0.050" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 0.350" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 0.35" X 0.05" X 1.28" |
| Thickness | 0.035" IN |
| Trade Size | 3/8" IN |