XJG34-TB T&B Conduit Expansion Coupling With Internal Bonding Jumper, 1 in, For Use With Rigid Conduits, Malleable Iron, Zinc Plated
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- XJG34-TB
- UPC:
- 786210880877
- Item #:
- 226613
XJG34-TB T&B Conduit Expansion Coupling With Internal Bonding Jumper, 1 in, For Use With Rigid Conduits, Malleable Iron, Zinc Plated
- MFR #:
- XJG34-TB
- UPC:
- 786210880877
- Item #:
- 226613
| Catalog Number | XJG34-TB |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | T&B IND FITTING |
| Country of Origin | China |
| Made in USA | No |
| Application | Allows for The Contraction and Expansion of a Conduit Run Without Reducing The Mechanical or Bonding Integrity of The Raceway |
| Material | Malleable Iron |
| Special Features | No Disassembly Necessary to Install. Fast, Simple, and Requires Fewer Steps |
| Standard | UL E23018, CSA |
| UPC | 786210880877 |
| GTIN | 00786210880877 |
| Item Type | XJG Expansion Couplings |
| Length | 10 in |
| Outside Diameter | 2.67 in |
| Trade Size | 1 in |
| Cross Reference Products | ABBInstall XJG34TB|Appleton OZG AXB100|Appleton XJ1004|Crouse XJG34|OZGedney AX-100|OZGedney AXB100|ThomasBett XJG34TB |