L-5-30-9-C Catamount 30 Series 1-Piece Intermediate Cable Tie, 5.8 in L x 0.14 in W x 0.05 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- L-5-30-9-C
- UPC:
- 728494915609
- Item #:
- 223837
L-5-30-9-C Catamount 30 Series 1-Piece Intermediate Cable Tie, 5.8 in L x 0.14 in W x 0.05 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR #:
- L-5-30-9-C
- UPC:
- 728494915609
- Item #:
- 223837
Manuals & Documentation
| Catalog Number | L-5-30-9-C |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | Catamount |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Natural |
| Lock Mechanism | Plastic Pawl |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 728494915609 |
| GTIN | 00728494915609 |
| Item Type | Intermediate |
| Length | 5.8 in , 147 mm |
| Width | 0.14 in , 3.6 mm |
| Tensile Strength | 30 pounds , 134 newtons |
| Thickness | 0.05 in , 1.27 mm |
| Cross Reference Products | 3M 06225|3M 6225|3M 6249|3M CT6NT40-C|ABBInstall 13-241|ABBInstall L-5-30-9-C|ABBInstall TY24M|ABBInstall TY524M|Burndy TF4D|Burndy TF4DX |