L-28-120-0-L Catamount 120 1-Piece Heavy Duty Cable Tie, 27.611 in L x 0.3 in W x 0.075 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- L-28-120-0-L
- UPC:
- 728494125763
- Item #:
- 220833
L-28-120-0-L Catamount 120 1-Piece Heavy Duty Cable Tie, 27.611 in L x 0.3 in W x 0.075 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Black
- MFR #:
- L-28-120-0-L
- UPC:
- 728494125763
- Item #:
- 220833
Manuals & Documentation
| Catalog Number | L-28-120-0-L |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | Catamount |
| Country of Origin | Thailand |
| Made in USA | No |
| Color | Black |
| Lock Mechanism | Plastic Pawl |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 Weather Resistant |
| UPC | 728494125763 |
| GTIN | 00728494125763 |
| Item Type | Heavy Duty |
| Length | 27.611 in , 701.32 mm |
| Width | 0.3 in , 7.62 mm |
| Tensile Strength | 120 pounds , 534 newtons |
| Thickness | 0.075 in , 1.9 mm |
| Cross Reference Products | ABBInstall L-28-120-0-L|Burndy CT120900L0|Catamount L-28-120-0-L|Panduit S30-120-L0|Qualtek 17-HD750B-L|ThomasBett L-28-120-0-L|Tyton T120L0K2 |