Set Screw Beam Clamp, Fits Up to 3/4" Flange, 3/8"-16 Tapped Holes Bottom and Back of Beam Clamp, Type 304 Stainless Steel
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 602BSS
- UPC:
- 784610246132
- Item #:
- 218996
Set Screw Beam Clamp, Fits Up to 3/4" Flange, 3/8"-16 Tapped Holes Bottom and Back of Beam Clamp, Type 304 Stainless Steel
- MFR #:
- 602BSS
- UPC:
- 784610246132
- Item #:
- 218996
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 602BSS |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | For use with fasteners and threaded rod, 3/8"-16 thread, bottom and back of beam clamp. |
| Color | Silver |
| Finish | Stainless |
| Material | Stainless Steel |
| Maximum Load | 200 |
| Special Features | Case hardened steel set screw tapped at an angle locks on beam. |
| UPC | 784610246132 |
| GTIN | 00784610246132 |
| Item Type | Beam Clamp |
| Length | 1.20" |
| Width | 2.20" |
| Size | 2.00" x 1.20" x 2.20" |
| Torque Rating | 60 IN LBF |