Conduit Hanger with Bolt and Nut, Fits 1-1/4" EMT, Zinc Plated
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 2-1/2B
- UPC:
- 784610120258
- Item #:
- 213982
Conduit Hanger with Bolt and Nut, Fits 1-1/4" EMT, Zinc Plated
- MFR #:
- 2-1/2B
- UPC:
- 784610120258
- Item #:
- 213982
| Catalog Number | 2-1/2B |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Color | Silver |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 1 |
| Number of Holes | 3 |
| Standard | UL #9N38 |
| UPC | 784610120258 |
| GTIN | 00784610120258 |
| Item Type | Conduit Hanger |
| Length | 0.850" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 1.300" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 2.600" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 2.60" x 1.30" x 0.85" |