Jiffy Clip, Heavy Duty, One Hole strap, Fits 3" EMT & Rigid/IMC Conduit, Zinc Plated
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- H94
- UPC:
- 784610600941
- Item #:
- 212185
Jiffy Clip, Heavy Duty, One Hole strap, Fits 3" EMT & Rigid/IMC Conduit, Zinc Plated
- MFR #:
- H94
- UPC:
- 784610600941
- Item #:
- 212185
Manuals & Documentation
| Catalog Number | H94 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Cable Size | Fits 3" Rigid/IMC and EMT. |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 1 |
| Number of Holes | 1 |
| Special Features | Snap-on design for ease of installation. |
| UPC | 784610600941 |
| GTIN | 00784610600941 |
| Item Type | 1-Hole Strap |
| Length | 1.250" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 6.220" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 3.640" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 3.64" x 6.22" x 1.250" |
| Thickness | 0.187" IN |