Two Hole Strap, Fits BX 12-3, 10-2, 10-3, SER Cable #8 & 1/4" Rigid/IMC Conduit, Pre-Galvanized
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 225
- UPC:
- 784610662253
- Item #:
- 205952
Two Hole Strap, Fits BX 12-3, 10-2, 10-3, SER Cable #8 & 1/4" Rigid/IMC Conduit, Pre-Galvanized
- MFR #:
- 225
- UPC:
- 784610662253
- Item #:
- 205952
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 225 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Cable Size | Fits 1/4" Rigid/IMC. |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Finish | Pre-galvanized |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 2 |
| Number of Holes | 2 |
| Special Features | Designed for use on loads too heavy to be supported by 1-hole straps. |
| UPC | 784610662253 |
| GTIN | 00784610662253 |
| Item Type | 2-Hole Strap |
| Length | 0.625" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 1.765" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 0.550" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 0.63" x 1.77" x 0.55" |
| Thickness | 0.035" IN |
| Trade Size | 1/4" IN |
| Cross Reference Products | Garvin THS-25 |