Jiffy Clip, One Hole Strap, Fits 3/4" Rigid/IMC Conduit, SER 2/0 & 1" Tubing, Pre-Galvanized
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 150
- UPC:
- 784610401500
- Item #:
- 19834
Jiffy Clip, One Hole Strap, Fits 3/4" Rigid/IMC Conduit, SER 2/0 & 1" Tubing, Pre-Galvanized
- MFR #:
- 150
- UPC:
- 784610401500
- Item #:
- 19834
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 150 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Cable Size | Fits tubing with an outer dimension of 1" as well as 3/4" Rigid/IMC. |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Finish | Pre-galvanized |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 1 |
| Number of Holes | 1 |
| UPC | 784610401500 |
| GTIN | 00784610401500 |
| Item Type | 1-Hole Strap |
| Length | 0.88" |
| Width | 2.05" |
| Height | 1.05" |
| Size | 1.05" x 2.05" x 0.88" |
| Thickness | 0.050" |
| Cross Reference Products | ABBInstall 1212|AFC CSR751|Appleton CL-75|Appozgcomm 1802|Arlington 341|Madison 702|Minerallac H150|Minerallac MED50|OZGedney 14-75S|Raco 1333 |