Jiffy Clip, One Hole Strap, Fits BX 12-3, 10-2, 10-3, 1/4" Pipe or Rigid/IMC Conduit, SER 8 & 1/2" Tubing, Pre-Galvanized
- MFR:
- Minerallac
- MFR #:
- 125
- UPC:
- 784610401258
- Item #:
- 19799
Jiffy Clip, One Hole Strap, Fits BX 12-3, 10-2, 10-3, 1/4" Pipe or Rigid/IMC Conduit, SER 8 & 1/2" Tubing, Pre-Galvanized
- MFR #:
- 125
- UPC:
- 784610401258
- Item #:
- 19799
Manuals & Documentation
| Catalog Number | 125 |
| Manufacturer | Minerallac |
| Brand | MINERALLAC TRADITIONAL |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Application | Electrical Conduit |
| Cable Size | Fits 1/4" Rigid/IMC as well as BX 12-3, 10-2, and 10-3. |
| Color | Silver |
| Construction | Stamped |
| Finish | Pre-galvanized |
| Material | Steel |
| Mounting | Component, Wood, Steel, Concrete |
| Mounting Holes | 1 |
| Number of Holes | 1 |
| UPC | 784610401258 |
| GTIN | 00784610401258 |
| Item Type | 1-Hole Strap |
| Length | 0.63" |
| Length UOM | Inch |
| Width | 1.35" |
| Width UOM | Inch |
| Height | 0.53" |
| Height UOM | Inch |
| Size | 0.53" x 1.35" x 0.63" |
| Thickness | 0.045" IN |
| Cross Reference Products | Morris 19464 |