SPJ2W Junior Jumbo 2-Gang Thermoset Wall Plate, 1 Toggle Switch Opening, White
- MFR:
- Legrand-Pass & Seymour
- MFR #:
- SPJ2W
- UPC:
- 785007680621
- Item #:
- 194354
SPJ2W Junior Jumbo 2-Gang Thermoset Wall Plate, 1 Toggle Switch Opening, White
- MFR #:
- SPJ2W
- UPC:
- 785007680621
- Item #:
- 194354
Smooth Wall PlateJunior-Jumbo 2-Gang Toggle
| Catalog Number | SPJ2W |
| Manufacturer | Legrand-Pass & Seymour |
| Brand | Legrand-Pass & Seymour |
| Warranty Description | 1-Year Limited Warranty |
| Country of Origin | Mexico |
| Made in USA | No |
| Application | Residential;Commercial |
| Color | White |
| Insulation | Bare |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Wall |
| Number of Gangs | 2 |
| Special Features | Non-combustible mar-proof material, seven standards colors, individually wrapped |
| Standard | UL 514 |
| UPC | 785007680621 |
| GTIN | 00785007680621 |
| Item Type | Wall Plate |
| Size | 7" |
| Environmental Conditions | 0 to 90% (relative humidity, non-condensing) |
| Thickness | .33" |