H075GRSST T&B Grounding Hub With Thermoplastic Insulated Throat, 3/4 in Trade, Thread Connection, Locknut Installation, 316 Stainless Steel
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- H075GRSST
- UPC:
- 786210002781
- Item #:
- 189385
H075GRSST T&B Grounding Hub With Thermoplastic Insulated Throat, 3/4 in Trade, Thread Connection, Locknut Installation, 316 Stainless Steel
- MFR #:
- H075GRSST
- UPC:
- 786210002781
- Item #:
- 189385
Manuals & Documentation
| Catalog Number | H075GRSST |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | T&B IND FITTING |
| Country of Origin | Canada |
| Made in USA | No |
| Application | For Use with Rigid/IMC Conduit |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Special Features | Hexagonal/Splined Body and Locknut Enable Fast and Easy Installation |
| Standard | UL E23018, CSA |
| UPC | 786210002781 |
| GTIN | 00786210002781 |
| Item Type | Grounding Hub |
| Length | 1.59 in |
| Outside Diameter | 1.44 in |
| Trade Size | 3/4 in |