XU2M18MA230K OsiSense XU 2-Wire Axial Photoelectric Sensor, M18 Cylindrical Shape, 20 m, Infrared Sensing Beam, 20 ms Response, Solid State 1NO Output
- MFR:
- Telemecanique Sensors
- MFR #:
- XU2M18MA230K
- UPC:
- 785901736486
- Item #:
- 181267
XU2M18MA230K OsiSense XU 2-Wire Axial Photoelectric Sensor, M18 Cylindrical Shape, 20 m, Infrared Sensing Beam, 20 ms Response, Solid State 1NO Output
- MFR #:
- XU2M18MA230K
- UPC:
- 785901736486
- Item #:
- 181267
photo-electric sensor - XU2 - thru beam - Sn 15m - 24..240VAC/DC - 1/2"
Manuals & Documentation
| Catalog Number | XU2M18MA230K |
| Manufacturer | Telemecanique Sensors |
| Brand | Telemecanique |
| Warranty Description | Contractual Warranty:18 months |
| Country of Origin | France |
| Made in USA | No |
| Application | - |
| Connection | 1 male connector 1/2"20 UNF, 3 pins |
| Enclosure | IP67 CONFORMING TO IEC 60529,NICKEL PLATED BRASS |
| Operating Cycles | <= 25 Hz |
| Output | 1 NO;Discrete;Solid state |
| Sensing Range | 15-15 M THRU BEAM,> 16.4...49.21 FT (> 5...15 M) |
| Special Features | 1 LED yellow)output state;1 LED red)instability |
| Standard | IP67 IEC 60529,UL-CE-CSA |
| RoHS URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=871918&lang=en-us |
| UPC | 785901736486 |
| GTIN | 03389110736489 |
| Item Type | General purpose single mode;Thru beam;Cylindrical M18;Photo-electric sensor |
| Size | 0.71 |
| Operating Temperature | -25-55 A Degrees C |
| Voltage Rating | 24...240 V AC/DC |