L-11-50-9-C Catamount 50 Series 1-Piece Standard Cable Tie, 11.1 in L x 0.18 in W x 0.05 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- L-11-50-9-C
- UPC:
- 728494911205
- Item #:
- 176700
L-11-50-9-C Catamount 50 Series 1-Piece Standard Cable Tie, 11.1 in L x 0.18 in W x 0.05 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR #:
- L-11-50-9-C
- UPC:
- 728494911205
- Item #:
- 176700
Manuals & Documentation
| Catalog Number | L-11-50-9-C |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | Catamount |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Natural |
| Lock Mechanism | Plastic Pawl |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 728494911205 |
| GTIN | 00728494911205 |
| Item Type | General Purpose |
| Length | 11.1 in , 282 mm |
| Width | 0.18 in , 4.6 mm |
| Tensile Strength | 50 pounds , 222 newtons |
| Thickness | 0.05 in , 1.3 mm |
| Cross Reference Products | 3M 06227|3M 6227|3M 6251|3M CT11NT50-C|ABBInstall 13-2423|ABBInstall 13-243|ABBInstall L11509|ABBInstall L-11-50-9-C|ABBInstall TY253M|ABBInstall TY5242M |