L-7-50-9-C Catamount 50 Series 1-Piece Standard Cable Tie, 7.6 in L x 0.18 in W x 0.06 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR:
- ABB - Installation Products
- MFR #:
- L-7-50-9-C
- UPC:
- 728494917207
- Item #:
- 176604
L-7-50-9-C Catamount 50 Series 1-Piece Standard Cable Tie, 7.6 in L x 0.18 in W x 0.06 in THK, Nylon/Polyamide 6.6, Natural
- MFR #:
- L-7-50-9-C
- UPC:
- 728494917207
- Item #:
- 176604
Manuals & Documentation
| Catalog Number | L-7-50-9-C |
| Manufacturer | ABB - Installation Products |
| Brand | Catamount |
| Country of Origin | United States |
| Made in USA | Yes |
| Color | Natural |
| Lock Mechanism | Plastic Pawl |
| Material | Nylon/Polyamide 6.6 |
| Standard | UL E49405 |
| UPC | 728494917207 |
| GTIN | 00728494917207 |
| Item Type | General Purpose |
| Length | 7.6 in , 192 mm |
| Width | 0.18 in , 4.6 mm |
| Tensile Strength | 50 pounds , 222 newtons |
| Thickness | 0.06 in , 1.5 mm |
| Cross Reference Products | 3M 06226|3M 6226|3M 6250|3M CT8NT50-C|ABBInstall 13-242|ABBInstall L7509|ABBInstall L-7-50-9-C|ABBInstall TY25M|ABBInstall TY52315M|ABBInstall TY525M |